| Časopis | Závody | Kluby | Žebříčky | Výsledky MR | Inzerce | Diskuse | Odkazy | archiv.mushing.cz |
Časopis
Informace o závodech
Internet
Návody a zkušenosti
Návrhy a náměty
Reportáže
Různé
SSPS
Zážitky
Řády a směrnice

Novinky
Seznam aktivních licencí
Seznam DID
Hostované domény
Verze systému

Seminář rozhodčích pro závody psích spřežení, Ostrava 25.-26.9.04 (40283)
2004-09-29 22:18:27 Krejčí Jiří - rubrika Návody a zkušenosti
Ve výše uvedeném městě a termínu proběhl seminář rozhodčích pod taktovkou mezinárodního rozhodčího ESDRA pana Aada Hekkerse z Holandska.

Seminář byl výborný, živý a poutavě přednesený se spoustou praktických příkladů a myslím, že žádný z účastníků nelitoval, že této akci obětoval jeden víkend.

Účast na semináři jsme organizovali podle zájmu a dobrovolných přihlášek a je škoda, že jsme neudelali účast alespoň pro jednoho zástupce každého pořadatele povinnou. Samozřejmě pro potenciální TD by účast na této akci byla také velmi důležitá, no je to poučení pro příště. Pro zkvalitnění organizace našich závodů bude nezbytné organizovat jednou ročně školení rozhodčích a TD.

Přednášející Aad Hekkers je starý zkušený musher, který se v posledních letech věnuje již pouze funkci rozhodčího a ježdění již aktivně neprovozuje. Já ho ještě pamatuji jako aktivního mushera, když jezdil s velkým spřežením SH.

Na úvod se představil. Od r.1976 žil čtyři roky v Kanadě, zaujal ho mushing, jezdil Unlimited se SH a na SH nedá dopustit. Stále si myslí, že jsou to výborní psi a mají svoji budoucnost i když již v současnosti existují rychlejší a výkonnější plemena. V současnosti SH nejsou rychlejší než AH nebo ESP, ale to nepovažuje za důležité. Důležité je jezdit se psy, které máte rádi a užít si jízdu a práci s nimi. Nehledět tolik na vítěztví, protože vítězství by nemělo být prioritou za každou cenu.

Práce rozhodčího musí být vždy vedena jediným směrem a to, že vždy jsou nejdůležitější psi a rozhodčí je od toho, aby chránil psy. Psi nechybují, chybují pouze lidé.

Musíme brát na vědomí, že mushing je sport a je to jen jeden sport, i když je mnoho organizací, které někdy nespolupracují, ale přesto pravidla jsou v zásadě jen jedna.
Pravidla existují od roku 1930, nevymyslela je ESDRA, ale byla sepsána při závodě Alaska Sweepstakes. ESDRA byla první organizací mushingu na našem kontinentě a pravidla přenesla na evropskou úroveň. Pravidla se pravidelně novelizují, ale základní kostra zůstává stejná.

To byl úvod školitele, který považuji za velice zajímavý a přesně vystihující situaci, proto jsem jej zopakoval.
Samotné školení bylo provedeno velmi poutavou a živou formou, protože Aad je trochu komedinat a dokáže výklad oživit. Nebylo to školní opakování řádů paragraf po paragrafu, protože předpokládal, že pracuje s pokročilými žáky, ale soustředil se na choulostivé a často sporné body, které při závodech nastávají, včetně rozboru praktických případů.
Praktická zkouška byla provedena v tříčlenných skupinách, kdy každá skupina dostala k rozboru praktický případ stížnosti na porušení pravidel a řešila ho s výkladem pro všechny ostatní. Nakonec jsme skupinovou metodou zpracovali test se čtyřiceti otázkami.

Závěr, byla to fajn akce s možností zopakovat si a rozšířit svoje znalosti, která by určitě byla užitečná pro každého kdo se tímto sportem zabývá.

A účast?
Klub Metuje 5 lidí, Krakonoš 4, Samota 2, Hlučín 1, Pohoda 1, Beskydský 1, Harrachov 1.
Plus tři zahraniční účastníci 2x z Maďarska 1x ze Slovenska.
JK
Krejčí Jiří

| Další články autora | Diskuse (7) | Verze pro tisk |


Hodnocení článku : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dosavadní hodnocení 5,32 (6748)
1=špatný 5=dobrý 10=výborný

Diskuse - Přidat názor - Rozbalit klikni pro zobrazení diskuse


Vstup pro členy
ID člena
Heslo
Registrovat

Info více
přihlášeni jsou 2 členi
právě si čte 1 člověk

Vyhledávání


rozšířené vyhledávání

Vygenerováno za 0,00516 vteřin
Počet zobrazených stránek 75 796 237, verze systému 0.40

copyright © www.mushing.cz , created by www.invite.cz, e-mail: invite@invite.cz
stránky jsou optimalizovány pro MSIE 4.0 a vyšší a rozlišení 800x600