| Časopis | Závody | Kluby | Žebříčky | Výsledky MR | Inzerce | Diskuse | Odkazy | archiv.mushing.cz |
Časopis
Informace o závodech
Internet
Návody a zkušenosti
Návrhy a náměty
Reportáže
Různé
SSPS
Zážitky
Řády a směrnice

Novinky
Seznam aktivních licencí
Seznam DID
Hostované domény
Verze systému

Testování krmiva Bono Hi - performance mushery (55784)
2006-05-30 09:00:01 Merhaut Michal - rubrika Návody a zkušenosti
Je to výzva - "hozená rukavice" pro výrobce a distributory Hi-performance. Je to výtečný způsob objektivního hodnocení toho "svého nejlepšího" krmiva a možnost porovnání s ostatními značkami.

Chtěl bych vás seznámit se zajímavým projektem společnosti KSK Bono s.r.o.. Prosím neberte tento článek jako nějakou součást reklamní kampaně této společnosti. Naopak, berte to jako informaci, jak s nejvhodněji přijít na trh s výrobkem a co nejobjektivněji tento výrobek prezentovat pro určené a potencionální spotřebitele.

Často se na našem webu diskutuje, jaké granulované krmivo je nejvhodnější právě pro nás, mushery. Mnozí mají své zkušenosti se "svou" osvědčenou značkou krmiva, nedají na ni dopustit a doporučují ji k vyzkoušení ostatním či začínajícím musherům nebo i známým ve svém okolí. Nabídka je široká a dotazy na reference o kvalitě časté.

Častým tématem je také "přirozené" krmení syrovým či vařeným masem s různými přílohami a doplňky. Tento způsob je mimo pracnosti a časové náročnosti dosti riskantní a nestabilní a často přináší mnoho záporných a vedlejších účinků, které někdy ani nepostřehneme. Na druhou stranu maso je nejpřirozenější potrava psů, tudíž by se při znalém a zodpovědném přístupu ke krmení měla i výkonnost psů pohybovat na nejvyšší hranici. Kdo tuto zodpovědnost postrádá, nebo ten, kdo nemá dostatek času a prostoru pro přípravu a uskladnění takového krmiva, musí sáhnout po granulovaném krmivu. A tak jsme zase u otázky - "Jaké je nejlepší?"

V České republice je distribuováno a ze zahraničí dováženo mnoho druhů granulovaného krmiva řady Hi-performance, méně či více kvalitního, méně či více drahého.

KSK Bono nyní nově uvádí na trh nový prémiový výrobek Hi-performance.

Proč? - To nebylo o nápadu, ale o potřebě - potřebě zaplnit místo na trhu - v takové kvalitě tu nikdo z českých výrobců prémiovou řadu nevyrábí a marže krmiv ze zahraničí jsou mnohdy zbytečně přemrštěné.

Hi-performance je kompletní krmivo pro dospělé psy všech plemen ve vysoké zátěži. Obsahuje přírodní výtažky čekanky - FOS - (insulin, oligofruktóza-aktivuje imunitní systém) a kvasnic - MOS (pro správnou funkci zažívacího ústrojí a optimální využití živin). Obsahuje L-karnitin - složku, která podporuje látkovou výměnu tuků a dokonalé využití energie krmiva. Krmivo zcela pokryje nutriční a energetické potřeby psů, zlepšuje jejich výkonnost a vytrvalost. Bylo vytvořeno s důrazem na vysokou stravitelnost.

Surovinové složení: kuřecí maso (22%), kukuřice, rýže (15%), drůbeží moučka, živočišný tuk, rybí moučka, ovesné vločky, žraločí chrupavka, suš. pivovarské kvasnice, suš. vejce, slunečnicový olej, chlorid draselný, chlorid sodný, uhličitan vápenatý, vitamíny A, D3, E, měď, DL-methionin, L-karnitin, výtažek z kořene čekanky (Bio-FOS), výtažek z Yucca shidigera (deodorase) - pro snížení zápachu výkalů, prevence potíží zažívacího traktu. S antioxidantem doplňkové látky (BHA, BHT).

Deklarované jakostní znaky v 1 kg: Vlhkost 10,0%, dusíkaté látky (NL) 30%, tuk 17%, vláknina 3%, popel 8%, vitamin A 18000 m.j., vitamin D3 1800 m.j., vitamin E (alfatokoferol) 130 mg, Cu (CuSO4 5H2O) 23 mg.

Zásadní rozdíl mezi stávajícím BONO VITALEM (Kompletní krmivo pro sportovní, pracovní a lovecké psy) a připravovaným krmivem BONO Hi-performance:

- Bílkovina obsažená ve Vitalu - směs mouček, v Hi-performance - kuřecí maso (22%) + další živočišné bílkoviny
- Cereální složkou ve Vitalu je pšenice, v Hi-performance je výživnější kukuřice

Hi-performance benefity:

- Výtažky z čekanky - FOS - (inulin,oligofruktóza)- aktivuje imunitní systém, zvyšuje využitelnost krmiva
- Výtažky z kvasnic - MOS - (oligosacharidy manganů) - optimalizace střevní mikroflóry
- Výtažek z rostliny Jucca schidigera (deodoráza)
- Vyšší obsah vitamínů
- L-karnitin - pro maximální využití energie

Prémiová řada BONO Hi-performance je vyráběna na extrudéru značky Wenger, která patří ke světové špičce v oboru

Denní krmná dávka:

Hmotnost psa v kg 2 4 6 8 10 15 20 25 30 40 50
Krmná dávka v g/den 45 75 100 120 140 180 220 225 290 350 410

V případě vyšší zátěže je možné dávku zvýšit až o 30%

Testování krmiva

Než s touto prémiovou řada půjde společnost KSK BONO s.r.o. na trh, obrátila se i na nás, mushery, abychom u této řady provedli praktické testy té nejvyšší náročnosti. Proč na nás? Protože právě naši psi v našem sportu dosahují té nejvyšší fyzické a psychické zátěže. Právě nám byla nabídnuta tato příležitost, neboť naše zkušenosti, výkonnost a zodpovědnost jsou základem pro objektivní testování. Nabídku zúčastnit se testování obdrželo 11 teamů i s podrobným plánem postupu testování. Konkrétní teamy už od konce dubna tohoto roku krmivo testují. Pro přiblížení jsou to z jedenácti teamů (dle počtu psů) 2 individualové, dále z jedenácti teamů (dle délky tratí) 2 především sprintéři, 4 především midaři, 5 především longařů, a z jedenácti teamů (dle plemenné skladby) 4 mají ve smečce ESP, z jedenácti teamů 4 mají ve smečce především husky, z jedenácti teamů 4 spřežení alaskánů, jedno celé spřežení malamutů, takže od všeho něco po celé republice. Na konci testování by se měly výsledky testování zveřejnit minimálně odkazem na našich stránkách.

Po konzultaci s odborníky a vedením spol. KSK Bono, byla stanovena minimální doba testování 1 měsíc - zkouška palatabilty (tedy přijímatelnosti krmiva psy), nebo 2-3 měsíce (celkové testování).
Další část testování krmiva, tentokrát v maximální zátěži, se bude provádět v tréninkové a v závodní sezoně.

Jak probíhá objektivní testování?

Pro objektivní test je stanoveno:
Každý z oslovených, kdo chová závodní psy do spřežení, tedy čtyři a více závodních psů, vytvoří dvě početně stejné skupiny průměrně stejné výkonnosti (dva nejlepší psi nesmí být v jedné testovací skupině).

Dělení na skupiny by ale nemělo mít žádný vliv na trénink. Naopak, doporučuje se, aby obě skupiny trénovaly stejně, nebo měly zatížení co nejvíce podobné. Tedy kdo zapřahá osm psů do spřežení, měl by zapřáhnout obě skupiny tedy 4+4 nebo 3+3 +2, nebo 2+2+4.atp. i s jiným počtem psů ve spřežení. Dále je možné trénovat zvlášť samostatně dvě čtyřky na stejné trati, nebo se stejným zatížením apod.

Minimální zátěž:
Samozřejmě - čím vyšší a častější zátěž, tím objektivnější testování (s přihlédnutím na počasí a venkovní teplotu).
Je na uvážení každého mushera, jakou zátěž v testu zvolí. Uvědomujeme si, že jdeme do testu v relativně špatném období a že zátěž tedy bude dosti omezená. Je tu také možnost zvolit variantu poměrně klidovou (dle uvážení chovatele) s poznámkou v testu - tedy zohlednění nulové zátěže (zaměřené pouze na přijímatelnost a stravitelnost krmiva), případně možnost testování v jiném termínu (v sezóně).

Závěrem:

Již v době uveřejnění tohoto článku jsou známá některá průběžná hodnocení BONO HP a jsou docela zajímavá.

Tento článek se navíc pokusím rozeslat všem výrobcům a distributorům Hi-performance v ČR a bude jen na nich, jestli "hozenou rukavici" seberou a budou se snažit se v pomyslném žebříčku prosadit se "svým nejlepším". Pro nás mushery a jiné spotřebitele Hi-performance (myslivci, policie, celníci, agility, a jiní), kde zatíženost psů pro svůj výkon vyžaduje potřebu této řady krmiva, je takové objektivní porovnání Hi-performance v praxi velmi cenné a může být rozhodující pro volbu značky krmiva.

S pozdravem Michal Merhaut

Merhaut Michal

| Další články autora | Diskuse (7) | Verze pro tisk |


Hodnocení článku : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dosavadní hodnocení 5,45 (7205)
1=špatný 5=dobrý 10=výborný

Diskuse - Přidat názor - Rozbalit klikni pro zobrazení diskuse


Vstup pro členy
ID člena
Heslo
Registrovat

Info více
přihlášeni jsou 2 členi
právě si čte 1 člověk

Vyhledávání


rozšířené vyhledávání

Vygenerováno za 0,00521 vteřin
Počet zobrazených stránek 75 796 171, verze systému 0.40

copyright © www.mushing.cz , created by www.invite.cz, e-mail: invite@invite.cz
stránky jsou optimalizovány pro MSIE 4.0 a vyšší a rozlišení 800x600